Loading...

Novoroční mykologický tip

hliva-ustricna

Bývá zvykem, že v tomto zimním čase rádi oprášíme lyže, brusle a sáňky s úmyslem užít sněhové nadílky kopců a zamrzlých vodních ploch. Leč počasí pokračuje ve svých nestandardních projevech a

dopřává nám teplot takřka jarně podzimních. Toho taky využívají jisté dřevokazné houby, jejichž přechodným domovem se stal některý z letitých listnatých velikánů. Tak se může přihodit, že namísto běžkaře, hbitě ujíždějícího bílou stopou, potkáte člověka s plátěnkou, plnou zmiňovaných dřevokazných hub.

Hlíva ústřičná bývá označována nejenom za houbu výtečné chuti, ale i účinků přímo blahodárných pro náš organizmus. Živiny, které si hlíva bere ze stromů, mají schopnost aktivovat buňky zajišťující přirozenou imunitu organizmu.

 

hliva-ustricna

Kromě toho hlíva obsahuje celou řaduvitaminůB, D, C, K, proteinů, sterolů, některé mastné kyseliny a stopové prvky chromu, mědi, železa, jódu, sodíku, selenu a zinku. Obsahuje také vlákninu, díky které se z těla uvolňují usazené škodliviny.

Plodnice hlívy ústřičné mají všestranné využití. Jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů. Třeně bývají tužší a proto je vhodné je nasušit a rozemlít (rozdrtit) na houbový prášek, který se přidává jako koření s léčebnými účinky.

Nalezený strom s chomáči hlívy ústřičné, pak poslouží jako přírodní spížka, ke které si občas dojdeme pro něco dobrého.

Text a foto: Jiří Kucharz

Zpět na seznam článků

Copyright © 2012  Oderské vrchy | Mapa webu
Created by Webové studio Xlibris.cz | Valid XHTML 1.0!   .