Jarní rostliny
Nevím, jak působí jaro na Vás, ale já se ho nemohu dočkat a těším se na první teplé dny, které probouzejí k životu celou přírodu. Rád se toulám kolem potůčků, řeky Odry i lesy, kde naslouchám hlasům ptáků a vyhlížím první jarní květy. Kvetení prvních květin je nesmělé, druhy jsou typické a poměrně snadno určitelné.
Většinu představovaných rostlin najdete v listnatých lesích nebo v břehových porostech tvořených listnatými dřevinami, poněvadž listnaté dřeviny pozdějším nástupem olistění umožní jarním rostlinám prodělat jejich rychlý životní cyklus v době dostatku slunečního světla, které se později k zemi dostává těžko.
Prvním jarním nedočkavcem je podběl lékařský, Tussilago farfara L., jehož žluté květy připomínají malá sluníčka. Jedná se o léčivou rostlinu osídlující různé výsypky, stavby a čerstvě „zraněné“ pozemky. Na Odersku se s ním potkáte např. na výsypkách jakubčovického kamenolomu nebo na hromadách starých pilin v zaniklých lomech v Heřmánkách.
Dalším jarním „nedočkavcem“ je bíle kvetoucí devětsil bílý, Petasites albus (L.) Gaertn. Ten vyhledává vlhčí místa okolo vývěrů vody v lesích nebo podél cest.
Později na březích menších potoků nebo na vlhčích neudržovaných loukách růžově rozkvétá příbuzný devětsil lékařský, Petasites hybridus (L.) Gaertn., Meyer et Scherb. V létě pak tento devětsil vytváří obrovské listy, kterým se běžně ale nesprávně říká „lopuchy“.
Růžově kvete i jiná jarní rostlina – cizopasný podbílek šupinatý, Lathraea squamaria L. Ten cizopasí na kořenech listnatých dřevin a nevytváří zeleň listovou. Najdete ho především v břehových porostech.
Světle fialovými květy zjara rozkvétá dymnivka plná, Corydalis solida (L.) Clairv. Ta se mnohdy vyskytuje ve větších porostech a najdete je především v břehových porostech potoků i řeky Odry.
Na podobných lokalitách i v listnatých lesích kvete modro-fialovo-růžovými květy plicník tmavý, Pulmonaria obscura Dumort. Různobarevnost jeho květů je dána jejich stářím (postupným rozkvétáním) a chemickou reakcí obdobnou lakmusovým papírkům.
Především v listnatých lesích přirozené dřevinné skladby kvete dekorativními světle modrými květy jaterník podléška, Hepatica nobilis Schreber. Ten má zajímavé trojlaločné listy je skutečnou ozdobou lesů Nízkého Jeseníku.
Světle modrými květy rozkvétá na světlých a teplých místech v lesích violka Rivinova, Viola Riviniana Rchb. Oproti příbuzné violce vonné její květy nevoní.
Stejnou barvou květů se může pochlubit poléhavá stálezelená a polodřevnatá pokryvná rostlina barvínek menší, Vinca minor L. Barvínek se vyskytuje v lesích a v Nízkém Jeseníku především na místech bývalé těžby nerostného bohatství (např. stříbrné rudy nebo kamene).
V listnatých lesích zjara kvete nenápadná poléhavá rostlina kopytník evropský, Asarum europaeum L. s ledvinovitými listy a s červenohnědými květy.
Na podobných místech můžete objevit další nenápadnou rostlinu pryšec mandloňovitý, Euphorbia amygdaloides L., který při poranění roní bílý latex.
Další nenápadnou časně světle žlutě kvetoucí rostlinou listnatých hájů je vzácnější kyčelnice devítilistá, Dentaria enneaphyllos L. Můžete se s ní setkat např. k Přírodní rezervaci Suchá Dora nebo u silnice vedoucí z Jakubčovic n. O. do Dobešova.
Daleko častější rostlina listnatých lesů, která kvete drobnými zelenožlutými květy, je bažanka vytrvalá, Mercurilis perennis L.
Okraje lesů a louky jsou domovem dalších jarních bylin. Jednou z nejznámějších je lidově zvaná petrklíč - prvosenka vyšší, Primula elatior (L.) Hill. Patří mezi známé léčivé byliny a v minulosti byla částečně chráněná.
Podobná prvosenka jarní, Primula veris L. je v horním Poodří vzácná a vyskytuje se např. ve Vojenském újezdu u Boresu. Jinak ji můžete zastihnout např. na Svinci u Starého Jičína nebo v Hostýnských vrších.
Na nivních loukách a v břehových porostech můžete obdivovat drobnou rostlinu mající pěkný, ale zelenožlutou barvou nenápadný květ - křivatec žlutý, Gagea litea (L.) Ker-Gawler.
Na podobných místech najdete i jinou zelenožlutě kvetoucí rostlinu mokrýš střídavolistý, Chrysosplenium alternifolium L., jehož květ obepínají listeny.
Poměrně běžně na stejných místech najdete žlutě kvetoucí orsej jarní hlíznatý, Ficaria verna Huds. subsp. BULBIFERA Á. Löve et D. Löve.
Na mokřady a okolí potůčků je vázán rovněž žlutě kvetoucí ale mohutnější blatouch bahenní, Caltha palustris L.
Břehové porosty vodních toků horního Poodří zdobí vzácnější žlutě kvetoucí sasanka pryskyřníkovitá, Anemone ranunculoides L.
Daleko běžnější je bíle kvetoucí příbuzná sasanka hajní, Anemone nemorosa L., která roste na nivních loukách, v břehových porostech vodních toků ale i např. v příkopech silnic.
Sasance hajní je podobná, ale vzácnější zapalice žluťuchovitá, Isopyrum thalictroides L. Ta roste ve vlhčích listnatých lesích a v břehových porostech. Jedna rostlina má více bílých květů. Největší porost můžete najít u vstupu do Přírodní rezervace Suchá Dora u Jakubčovic n. O.
Přehled jarních rostlin horního Poodří uzavírám obecně známou a nejvoňavější fialově kvetoucí violkou vonnou, Viola odorata L. Ta vyhledává světlé a teplé okraje luk a mezí.
Doufám, že Vás tento článek vyláká do naší krásné přírody a že ve Vás vyvolá zájem první jarní květy si určit. Přejeme Vám pěkné jaro i zážitky při poznávání horního Poodří. Více informací o jednotlivých rostlinách naleznete na internetových stránkách http://botany.cz/cs/.
Autor textu a fotografií: Petr Lelek, Jakubčovice n.O.
(jk-2012)