Loading...

Expedice kolem toku řeky Odry

Příprava expedice

expedicni-posadkaJiž delší čas uzrávala mezi členy Vlastivědného a historického spolku myšlenka k uspořádání cesty kolem toku řeky Odry až k jejímu ústí ve Štětínském zálivu v Polsku. Podnět k této myšlence zavdala návštěva dvou německých vlastivědných pracovníků muzea řeky Odry z městečka Oderbergu v Odrách, se kterými navázal přátelské styky pan Oskar Kubíček. Počátkem roku 2010 se stala tato myšlenka aktuální a byla naplánována realizace výpravy na dny 16. – 21. září 2010.


Vývoj před samotnou cestouprijezd-do-oderbergu

Program zájezdu i počet účastníků se dynamicky vyvíjel do posledních dnů před odjezdem. Doprava byla zajištěna dvěma osobními vozy, ve kterých jelo sedm účastníků expedice: pan Oskar Kubíček, Ing. Petr Lelek, Ing. Miroslav Opršal, Ing. Petr Mitáček, manželé Libuše a Petr Billovi a Jiří Kucharz.


Úloha města na prezentaci Oder

odersti-delegati-v-oderbergu

Hlavním cílem cesty byla návštěva a oficiální navázání kontaktů s vedením muzea v Oderbergu, proto byli s akcí seznámení také představitelé města Oder. Na složení účastníků expedice měl vliv blížící se termín komunálních voleb, takže město Odry prezentoval Ing. Lelek a ten s sebou vezl pozdravy pana starosty Ing. Pavla Matůšů, propagační materiály a dary města, jejichž zajištěním nám po-mohl vedoucí kanceláře starosty pan Ing. Karel Glogar.

 

 

 Dary města Odry pro muzeum v Oderbergu

drevena-plastika

Originálním darem města byla dřevěná plastika horního toku řeky Odry s hlavními pamětihodnostmi, kterou vyře-zal pan Petr Kučerka. Recesním darem našeho spolku byla domácí slivovice s originální vinětou s motivy horního toku řeky Odry. Město tuto expedici podpořilo finančním darem na částečné pokrytí cestovních výloh, za což mu patří poděkování.


Muzeum v Nové Soli

Mimo původní program jsme naší dlouhé cesty využili i k návštěvě muzea řeky Odry v polském městě Nowa Sol http://www.muzeum.nowasol. net/ , jež se nachází zhruba v polovině její celkové délky toku.

nowa-sol-muzeum-odrynowa-sol-muzeum-odrynowa-sol-expozicepredstavitele-muzea-nowa-sol

Muzeum v Oderbergu

Muzeum plavby po řece Odře v německém Oderbergu http://www.bs-museum-oderberg.de/je zaměřeno především na říční lodní dopravu na řece Odře a na život lidí kolem vody. Zabývá se historií i současností plavby, rybářství, splavňování řeky a prezentuje především veliké množství různých lodí a plavidel. V budově muzea najdete modely, kdežto na volném prostranství mezi muzeem a starým korytem řeky Odry si můžete prohlédnout skutečné lodě.

oderberg-predstavitelelodni-plavbahistoricke-nalezyplavidlo-riesadelegati-oder-a-oderbergu

Unikátní technická zajímavost

Po setkání obou vozů v pátek byl pro nás připraven odpolední program v podobě prohlídky unikátní technické zajímavosti - nejstaršího německého lodního výtahu, jenž stojí asi 10 km západně od Oderbergu u městečka Niederfinow a který propojuje plavební kanály řeky Odry a Labe. Mohutná ocelová konstrukce za pomoci lan a pro-tizávaží zdvihá bazén s vodou i s loděmi do výšky 36 m. V současnosti se buduje v sousedství staré zdviže nová a mohutnější nová betonová zdviž o téměř dvojná-sobné nosnosti a rozměrech.

vstupni-halaodborny-pruvodcekonstrukce-vytahustoupajici-remorkerkanal-odry

Za Historicko – vlastivědný spolek Odry Ing. Miroslav Opršal a Jiří Kucharz, foto: Ing. Petr Lelek

(jk-2012)

Zpět na seznam článků

Copyright © 2012  Oderské vrchy | Mapa webu
Created by Webové studio Xlibris.cz | Valid XHTML 1.0!   .